تفاوت موتور دو زمانه و 4 زمانه

مدیریت
0 دیدگاه

تفاوت موتور 2 زمانه و موتور 4 زمانه چیست؟

موتور دو زمانه و موتور چهار زمانه متفاوت هستند زیرا از دورهای مختلف میل لنگ و تعداد مختلف ضربه پیستون برای تکمیل یک چرخه قدرت استفاده می کنند. در موتور دو زمانه، تمام چهار مرحله (مصرف ، فشرده سازی ، قدرت و خروج) یک چرخه قدرت فقط در دو ضربه پیستون انجام می شود، در یک موتور 4 زمانه، هر چهار مرحله (ورودی، فشرده سازی، قدرت و دود) یک چرخه قدرت که در چهار ضربه پیستون تکمیل می شود.

2 stroke vs 4 stroke

موتور دو زمانه چیست؟

  • یک موتور 2 زمانه یک موتور رفت و برگشتی است که برای تکمیل قدرت از دو استوک پیستون استفاده می کند. در این موتور، فرآیندهای جذب و فشرده سازی در اولین ضربه پیستون تکمیل می شود، در حالی که قدرت و خروجی در ضربه دوم رخ می دهد.
  • پس از تکمیل یک چرخه قدرت، یک دور میل لنگ را تکمیل می کند.
  • اینها وزن کمی دارند.

2 stroke Engine

موتور چهار زمانه چیست؟

  • موتور چهار زمانه یک موتور IC است که پس از اتمام ضربه های چهار پیستونی ، چرخه قدرت را تکمیل می کند. در این موتور، فرآیندهای جذب، فشرده سازی، قدرت و خروجی در استورک های مختلف رخ می دهد.
  • این موتور پس از اتمام یک چرخه قدرت، دو دور میل لنگ را تکمیل می کند.
  • عملکردی آرام دارد.

four-stroke engine

موتور 2 زمانه در مقابل 4 زمانه

دو زمانهچهار زمانه
این موتور یک دور موتور میل لنگ را پس از یک چرخه قدرت تولید می کند.این موتور دو دور میل لنگ را پس از یک چرخه قدرت تولید می کند.
این چرخه کار را در دو ضربه پیستون تکمیل می کند. گشتاور بالایی تولید می کند.این چرخه کار را در چهار ضربه پیستون تکمیل می کند.
موتور 2 زمانه گشتاور بالاتری در دور بیشتر (دور در دقیقه) تولید می کند.موتور 4 زمانه گشتاور کمتری در سرعت بالا (دور در دقیقه) تولید می کند.
در دور کم نمی تواند گشتاور بیشتری تولید کند (دور در دقیقه).این موتور گشتاور بالاتری را در دور کم (دور در دقیقه) تولید می کند.
یک موتور 2 زمانه دارای پورت های ورودی و خروجی برای مکش و تخلیه سوخت است.یک موتور 4 زمانه دارای شیر ورودی و دریچه خروجی برای مکش و تخلیه سوخت است.
راندمان حرارتی پایینی دارد.راندمان حرارتی بالایی دارد.
این موتور نسبت قدرت به وزن بالاتری دارد.این موتور نسبت قدرت به وزن کمتری دارد.
موتور 2 زمانه دود بیشتری تولید می کند.موتورهای 4 زمانه دود کمتری تولید می کنند.
هنگامی که روغن با سوخت مشتعل می شود، موتور به روغن روان کننده بیشتری احتیاج دارد.این موتور به روغن روان کننده کمتری احتیاج دارد.
به دلیل روانکاری ضعیف دارای مشکلات ساییدگی و پارگی زیاد است.این موتورها مشکلات ساییدگی و پارگی کمتری دارند.
این موتورها هزینه پایینی دارند. موتورها ارزان تر هستند و برای تولید ساده هستند.این قطعات به دلیل چرخش قطعات اضافی هزینه بالایی دارند.
طراحی ساده ای دارند.اینها به دلیل وجود قطعات اضافی دارای ساختار پیچیده ای هستند.
این موتورها دوستدار محیط زیست نیستند.موتورهای 4 زمانه سازگار با محیط زیست هستند.
آنها وزن کم و اندازه کوچک دارند.وزن و اندازه بزرگ دارند.
سر و صدای زیادی تولید می کنند. بی سر و صدا کار میکنند.
یک موتور دو زمانه برای نصب به فضای کمی احتیاج دارد.یک موتور چهار زمانه به دلیل اندازه بزرگ نیاز به فضای زیادی برای نصب دارد.
یک موتور 2 زمانه قدرت خروجی بالاتری نسبت به یک موتور 4 زمانه دارد.این موتورها قدرت خروجی کمتری نسبت به موتورهای دو زمانه دارند.
گرمای بیشتری تولید می کند زیرا به روانکاری و سرمایش بیشتری نیاز دارد.گرمای کمتری تولید می کند.
اینها تلفات حرارتی بالایی دارند.اینها تلفات حرارتی کمتری دارند.
کارایی حجمی کمتری دارند.آنها دارای بازده حجمی بالاتری هستند.
این موتورها دارای قطعات متحرک کمتری هستند.قطعات متحرک ییشتری دارند.
موتورهای دو زمانه بیشتر در کاربردهای سبک استفاده می شوند.موتورهای چهار زمانه بیشتر در کاربردهای سنگین رایج هستند.
موتورهای دو زمانه بیشتر در پیشرانه کشتی، تانک های نظامی، اسکوتر و موتور سیکلت استفاده می شوند.آنها بیشتر در مواردی مانند هواپیما ، دوچرخه های مدرن ، قایق های موتوری ، ون ها ، اتوبوس ها و کامیون ها استفاده می شوند.

چگونه انتخاب کنید که کدام موتور مناسب است؟

انتخاب صحیح موتور برای وسیله نقلیه، عامل بسیار مهمی در عملکرد خوب خودرو است. وقتی می خواهید موتور 2 زمانه یا موتور 4 زمانه را برای وسیله نقلیه خود انتخاب کنید، باید عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

  • مصرف سوخت: میزان سوخت مصرفی موتور یا سایر تجهیزات به عنوان مصرف سوخت شناخته می شود. این مصرف سوخت با توجه به نوع موتور و دور آن متفاوت است. مقدار مصرف سوخت نیز توسط تولید کننده از طریق منحنی عملکرد مشخص می شود. بنابراین ، قبل از خرید هر موتور ، باید نوع موتور خود (موتور دو زمانه یا 4 زمانه) و میزان مصرف سوخت موتور خود را بدانید و با توجه به بودجه خود خرید کنید.
  • بازده موتور: میزان انرژی سوختی که موتور به کار مفید تبدیل می کند به عنوان کارآیی موتور شناخته می شود. موتور بنزینی از 25 تا 30 درصد کارایی دارد. قبل از خرید موتور باید به کارایی موتور توجه کنید زیرا هرچه راندمان موتور بیشتر باشد ، مصرف سوخت آن نیز بیشتر خواهد بود.
  • انتشارات: فرایند انتشار در موتور به دلیل گازهای نسوخته رخ می دهد. این نیز یک عامل مهم است که برای انتخاب موتور باید در نظر داشته باشید. در مورد موتور 4 زمانه و موتور 2 زمانه، موتور 4 زمانه نسبت به موتور دو زمانه گازهای خروجی کمتری منتشر می کند.
  • وزن: موتور دو زمانه وزن کمتری نسبت به موتور چهار زمانه دارد. شما باید موتور را با توجه به قابلیت وسیله نقلیه خود انتخاب کنید. توصیه می شود یک موتور چهار زمانه برای وسایل نقلیه سنگین مانند اتوبوس، کامیون، هواپیما، ون و غیره انتخاب کنید. اگر می خواهید از وسیله نقلیه خود برای کاربردهای سبک مانند موتور سیکلت، دوچرخه استفاده کنید، باید یک موتور دو زمانه انتخاب کنید.
جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *