طبقه بندی انواع پمپ ها

مدیریت
3 دیدگاه

پمپ وسیله ای است که مایعات را با اثر مکانیکی از مکانی به مکان دیگر منتقل می کند. این دستگاه در اصل اولین شکل ماشین است که به مصر باستان برمی گردد.
شادوف اولین دستگاهی است که برای برداشتن آب در بسیاری از تمدن ها استفاده می شد و اولین نوع پمپ است که توسط انسنا مورد استفاده قرار گرفته است.

از آنجایی که پمپ ها برای مدت طولانی وجود داشته اند، جای تعجب نیست که تنوع ظاهری زیادی در اندازه ها و انواع مختلف در صنایع مختلف وجود دارد.

طبقه بندی پمپ ها

پمپ ها به 2 دسته اصلی جابجایی پویا و مثبت (با نام دیگر جابجایی) تقسیم می شوند.

در زیر برخی از پمپ های هر دو دسته ذکر شده است (لیست همه آنها غیرممکن است):
دینامیک
پمپ های گریز از مرکز Centrifugal pumps
پمپ های گریز از مرکز عمودی Vertical centrifugal pumps
پمپ های گریز از مرکز افقی Horizontal centrifugal pumps
پمپ های شناور  Submersible pumps
سیستم های شیر آتش نشانی Fire hydrant systems
     جابجایی مثبت
پمپ های دیافراگمی Diaphragm pumps
پمپ های دنده ای Gear pumps
پمپ های پریستالتیک Peristaltic Pumps
پمپ های لوب Lobe pumps
پمپ های پیستونی Piston Pumps

پمپ های دینامیک

پمپ های گریز از مرکز: به دلیل اصل کار ساده و هزینه تولید نسبتاً ارزان ، پرکاربردترین نوع پمپ در جهان هستند.

افزایش فشار سیال از ورودی پمپ به خروجی آن هنگام کار پمپ ایجاد می شود. این اختلاف فشار سیال را از طریق سیستم یا کارخانه هدایت می کند.

پمپ های شناور (همچنین به عنوان پمپ های آب طوفان ، پمپ های فاضلاب ، سپتیک پمپ ها شناخته می شوند) هنوز می توانند هنگام غوطه ور شدن کامل در آب کار کنند.

سیستم پمپ هیدرنت آتش نشانی (همچنین به عنوان پمپ آتش نشانی ، تقویت کننده هیدرنت ، پمپ آب آتش نشانی) شناخته می شود از نظر فنی یک پمپ نیست بلکه یک سیستم به خودی خود است. پمپ تقویت کننده هیدرنت معمولاً از 1 پمپ گریز از مرکز و اجزای دیگر مانند پانل کنترل و همراه با موتور دیزلی یا برقی متصل می شود.

پمپ های جابجایی مثبت

پمپ های دیافراگمی
دو نوع اصلی پمپ های دیافراگمی وجود دارد: هوایی و مکانیکی.
همانطور که از نامش پیداست ، پمپ های دیافراگمی هوا (پمپ های AOD یا پمپ های AODD) فقط با هوا تغذیه می شوند و آنها را برای محیط های خطرناک و سخت مناسب می کند. آنها همچنین برای انتقال مواد شیمیایی ، آبگیری معادن زغال سنگ زیرزمینی ، تولید مواد غذایی یا جایی که مایع در حال پمپاژ دارای محتوای جامد بالا یا ویسکوزیته بالا است استفاده می شود.

پمپ های دنده ای سیال را توسط چرخ دنده هایی که به داخل و خارج از مش منتقل می شوند منتقل می کنند تا عمل پمپاژ بدون ضربان ایجاد شود. آنها قادرند در فشارهای بالا پمپاژ کنند و در پمپاژ مایعات با گرانروی بالا به طور موثر عمل کنند.

پمپ های دنده ای داخلی و خارجی دو نوع اساسی از پمپ های دنده ای هستند. تفاوت های اصلی بین دو نوع پمپ دنده ای قرارگیری چرخ دنده ها و محل گیر افتادن سیال است.

پمپ های پریستالتیک یک جریان ثابت برای  ترکیب سیال ایجاد می کنند و قادرند انواع مایعات را از خمیر دندان گرفته تا انواع مواد شیمیایی پمپاژ کنند. آنها به طور گسترده ای در تصفیه آب ، صنایع شیمیایی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ های لوب دارای ویژگی های بهداشتی فوق العاده ، راندمان بالا ، قابلیت اطمینان ، مقاومت در برابر خوردگی و ویژگی های خوب تمیز کردن و عقیم سازی در محل (CIP/SIP) هستند. بنابراین آنها در صنایع F&B و داروسازی بسیار محبوب هستند.

پمپ پیستونی نوعی پمپ جابجایی مثبت است که در آن مهر و موم فشار قوی با پیستون رفت و برگشت می کند. از پمپ های پیستونی می توان در کاربردهای متعدد استفاده کرد و می توان از آنها برای انتقال رنگ ، شکلات ، شیرینی و غیره استفاده کرد.

جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *