گرمایش تابشی چگونه عمل می کند؟

مدیریت
0 دیدگاه

گرمایش تابشی چگونه عمل می کند؟

سیستم های گرمایش تابشی یکی از راحت ترین راه ها برای گرم کردن خانه ها هستند. این سیستم ها برای کسانی که مبتلا به آلرژی هستند و نمی خواهند گرد و غبار توسط هوای گرم/سیستم گرمایش هوای اجباری در فضا پراکنده شود، ایده آل هستند.

توضیح سیستم گرمایش تابشی

این [تصویر] یک سیستم گرمایش تابشی خانه با لوله هایی که در کف هر اتاق قراره گرفته اند را نشان می دهد. اما همان روش پایه برای سیستم های گرمایش تابشی استفاده می شود که برای رادیاتورهای قرنیزی یا رادیاتورهای دیگر به کار می رود.

مرحله 1: ترموستات دما را برای منطقه (زون) کنترل می کند

توجه داشته باشید که دو ترموستات در این “خانه” وجود دارد. این بدان معناست که دو منطقه وجود دارد که جلوتر توضیح داده شده است.

خوب. فرض کنید دمای اتاق 1 شما 68 درجه فارنهایت است و فکر می کنید دمای 72 درجه فارنهایت بهتر است. ترموستات را تا 72 افزایش می دهید. ترموستات به کنترل پنل سیگنال می دهد که منطقه 1 کمی بیشتر به گرما نیاز دارد.

منطقه: اتاق یا اتاق های مجاور که برای آن ها یک پمپ یا شیر کنترل به کار رفته است. منطقه ها در صورت کنترل شدن توسط ترموستات های مجزا می توانند به طور جداگانه گرم شوند.

مرحله 2: کنترل پنل بویلر را روشن می­ کند

هنگامی که یکی از منطقه ها به گرمای بیشتری نیاز داشته باشد، کنترل پنل به بویلر سیگنال می دهد تا روشن شود. همچنین گرمایش تابشی هر منطقه را کنترل می کند که در مراحل بعدی مورد بحث قرار می‌گیرد.

مرحله 3: بویلر روشن می شود و با کنترل پنل ارتباط برقرا می کند

اینجا دو مرحله مهم اتفاق می افتاد

اولین مرحله این است که بویلر شروع به گرم شدن میکند

سوخت بیشتر بویلرها گاز است، گاز طبیعی (NG) یا پروپان (LP برای پروپان مایع به کار می رود)، اما بویلرهای نفت سوز و بویلرهایی که با المنت الکتریکی کار می کنند هم موجود هستند. و در جاهایی که چوب به راحتی در دسترس و ارزان است، بویلر های چوبی در فضای باز برای گرم کردن و تامین آب گرم بسیار محبوب هستند.

در مرحله دوم، هنگامی که آب در بویلر به اندازه کافی گرم می شود تا گرما را تامین کند، بویلر به کنترل پنل سیگنال می دهد.

حد دمای پایین: دمایی که در آن آب به اندازه کافی گرم است تا گرمای کافی را فراهم کند. به عبارت دیگر، حد دمای پایین، کمترین دما برای انجام کار است.

مرحله 4. کنترل پنل آب گرم را به منطقه یا منطقه های درست می فرستد

در این قسمت در مورد در مورد گرمایش منطقه ای با سیستم گرمایش تابشی بحث می کنیم. عملکرد منطقه ای به یکی از دو روش طراحی شده است.

سیستم های کوچک یک پمپ دارند. هر منطقه توسط یک شیر کنترل زون کنترل می شود. پمپ سیرکولاتور شروع به کار می کند و شیر منطقه 1 در مثال ما باز می شود. این اجازه می دهد تا آب به داخل لوله ها، رادیاتورها یا لوله های موجود در منطقه گردش کند.

سیستم های بزرگ اغلب دارای یک پمپ مجزا برای هر منطقه هستند. بنابراین، به عنوان مثال، اگر منطقه 1 به گرما نیاز دارد، کنترل پنل پمپ منطقه 1 را راه اندازی می کند و دریچه آن را باز می کند تا اجازه گردش دهد.

آب تغذیه: به آبی می گویند که از بویلر خارج می شود و برای رساندن گرمای خود به اتاق یا منطقه می رود.

مرحله 5. کف اتاق یا رادیاتورها گرم می شوند

در سیستم های بزرگ و کوچک از پمپ برای گردش آب در لوله ها و رادیاتورها استفاده می شود.

آب گرم به داخل لوله فرستاده می شود (لوله های قرمز را ببینید) در حالی که آب سرد (لوله های خاکستری و آبی) وارد بویلر می شود تا گرم شده و برای گردش آماده شود.

گرمای آب از طریق کفپوش و هوای اتاق تابش (تشعشع) می کند. این گرمای ملایم بدون سر و صدا یا دمیدن هوا (و گرد و غبار بالقوه) یک سیستم هوای اجباری است که در آن هوا با استفاده از یک فن قدرتمند دمنده در حال گردش است.

ممکن است در تصویر متوجه شده باشید که منطقه 1 در سمت چپ برای تغذیه آب گرم به دو بخش مجزا از لوله در زیر کفپوش تقسیم می شود. این تضمین می‌کند که کف به ‌طور یکنواخت ‌تر از زمانی که یک سیستم کل اتاق را پوشش دهد، گرم می‌شود.

آب در یک سیستم تک لوله ای، مانند سمت راست در منطقه 2، ممکن است قبل از رسیدن به قسمت دور اتاق سرد شود. هم کف و هم در نهایت هوای اتاق یا منطقه دچار عدم تعادل دما می شوند.

مرحله 6. آب سرد به بویلر باز می گردد

ما از اصطلاح “آب سرد” برای مقایسه با آب گرم خروجی از بویلر استفاده می کنیم.

اما در حقیقت، اگر سایزبندی سیستم گرمایش تابشی مناسب باشد، زمانی که آب به بویلر برمی‌گردد، هنوز کاملاً گرم خواهد بود. در حالی که هر سیستم حرارت تابشی با مشخصات منحصر به فرد طراحی شده است، اکثرا آب را تا 140-160درجه فارنهایت گرم می کنند و در دمای حدود 80-100 درجه فارنهایت به بویلر برمی گردد.

بویلرها نمی جوشانند؟ درست است. در حالی که هنوز بویلر نامیده می شوند، اکثر مدل های مسکونی آب را تا حد جوشیدن گرم نمی کنند. بویلرها وقتی آب را تا دمای کمتر از دمای جوش گرم می کنند، ایمن تر و کارآمدتر هستند.

آب برگشتی: این اصطلاح فنی برای آب برگردانده شده به دیگ بخار است تا دوباره گرم شود.
جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *