نحوه عملکرد و فواید برش واترجت

مدیریت
0 دیدگاه

برش واترجت در واقع یک فرایند فرسایش سریع است.  آب با فشار بسیار زیاد از طریق نازل الماسی یا یاقوتی وارد محفظه مخلوط کننده می شود. این فشار باعث ایجاد خلاء می شود و شن و ماسه گارنت را وارد جریان می کند که به سمت محل برش شلیک می شود.

با برخورد ذرات ماسه به جسم یک فرایند فرسایش سریع رخ می دهد که باعث برش در جسم مورد نظر می شود. این امر باعث شده است که برش واترجت به ابزاری بسیار قدرتمند و همه کاره تبدیل شود که در بسیاری از صنایع جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

یک دستگاه واترجت از سه قسمت اصلی تشکیل شده است تا با استفاده از فشار بالای آب، یک برش بسیار باریک در یک قطعه ایجاد کند. بسته به چگالی و ترکیب قطعه تحت برش، موادی مانند تیتانیوم یا ساینده گرانول به واترجت اضافه می شود تا قدرت برش را افزایش دهد.

سیستم کنترل: به وسیله یک نرم افزار، جهت حرکت نازل و همچنین سایر پارامترهای مورد نیاز را کنترل می کند.

خط انتقال: وجود دو خط انتقال در جهت x و y امکان حرکت نازل در مسیر مورد نظر جهت برش قطعه را فراهم می کند.

میز کار: فضای کافی جهت قرار گیری قطعه جهت برش به وسیله واترجت را فراهم می کند.

نازل مواد ساینده: در این قسمت آب با فشار بالا وارد یک نازل می شود و در اثر خلا ایجاد شده، مواد ساینده با آب ترکیب می شوند.

پمپ: وظیفه افزایش فشار آب را تا مقدار مورد نظر دارد. کنترل فشار آب در محدوده مورد نظر باعث می شود تا برش قطعه به نرمی و آرامی صورت پذیرد.

مخزن گیرنده: انرژی آب خروجی واترجت را پس از برش قطعه می گیرد.

قیف مواد ساینده: جریان مواد ساینده را نشان می دهد و کنترل می کند.

تنظیم جهت و زاویه برش: در این قسمت می توان جهت و زاویه نازل را تغییر داد تا برش قطعه طبق انتظار انجام شود.

مزایای استفاده از برش واترجت

برش واترجت تنوع و انعطاف پذیری را به تولیدکنندگان ارائه می دهد. مهمترین مزیت استفاده از برش واترجت که این فناوری را در مقایسه با رقابت خود مانند برش لیزری و اره برتری می بخشد، کیفیت لبه قطعات برش داده شده است.

هیچ روش برش دیگری به کیفیت برتر لبه ای که با استفاده از برش واترجت تجربه می کنید، نزدیک نمی شود. لبه های صاف، یکدست و بدون سوراخ دلایلی است که طراحان و تولیدکنندگان به طور خاص این روش برش را انتخاب می کنند.

کیفیت برتر لبه با استفاده از ترکیبی از سرعت آب، فشار، اندازه نازل و سرعت جریان ساینده به دست می آید. در بسیاری از موارد برش با واترجت نیاز به پرداخت ثانویه را از بین می برد، که باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان، هزینه و افزایش کارایی خط تولید شما می شود.

برش واترجت در حال تبدیل شدن به یکی از مقرون به صرفه ترین راه حل های موجود در بازار است زیرا یک فرایند برش سرد است. روشهای جایگزین برش گرم با احتمال برخورد قطعات/اتصالات گرم روبرو می شوند که اغلب باعث پیچ خوردگی قطعات شده و آنها را غیر قابل استفاده می کند. واترجت با فرایند برش سرد خود به راحتی بر این مشکل غلبه می کند، به طوری که احتمال اینکه شما مواد را دور بیندازید عملاً وجود نخواهد داشت.

کارایی در کارگاه شما به دلیل این واقعیت که برش واترجت پس از ایجاد برش نیاز به پردازش کمی لبه یا پرداخت ثانویه دارد، بهبود می یابد. این بدان معناست که در حالی که دیگران که از روش های برش جایگزین استفاده می کنند، هنوز وقت و منابع خود را برای اصلاح لبه های خود هدر می دهند، شما می توانید پروژه بعدی خود را شروع کنید.

اعوجاج حرارتی و لبه های سخت شده یکی از مشکلات رایج تولیدکنندگان قبل از معرفی برش واترجت بود. از فرآیندهای برش که گرمای زیادی ایجاد می کند استفاده می شد که مشکلات قابل توجهی را برای کارگاه ها ایجاد می کرد. یکی از مشکلات عمده ایجاد مناطق حرارتی در داخل مواد است که باعث تغییر ساختار مولکولی آن مواد می شود. این مناطق حرارتی دارای اثرات ثانویه بر روی مواد است که اغلب منجر به پیچ خوردگی، بریدگی های نادرست یا ایجاد نقاط ضعف در داخل ماده می شود. کارگاهها اکنون می توانند همه این مشکلات را با انتخاب برش واترجت که از فرایند برش سرد استفاده می کند، برطرف کنند.

چه موادی را می توان با واترجت برش داد؟

برش واترجت به دلیل تنوع و مزایایی که می تواند برای طیف وسیعی از صنایع ارائه دهد ، در سراسر جهان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. با طیف وسیعی از کاربردهایی که این فرآیند برش واترجت می تواند در صنعت ، تجارت یا خط تولید شما ارائه دهد ، آشنا شوید.

سنگ
پلاستیک
سرامیک
فلزات ضخیم
فلزات بازتابنده
خوراکی ها
کامپوزیت ها
لاستیک و شیشه

جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *