پمپ سامپ چیست؟ | چگونه یک پمپ سامپ را نصب کنیم؟

مدیریت
0 دیدگاه

پمپ سامپ چگونه کار میکند؟

یک پمپ سامپ برای حذف آبی که در حوضچه جمع کننده آب جمع می شود کار می کند. پمپ سامپ معمولا در زیرزمین خانه قرار دارد. اگر زیرزمین زیر سطح ایستاب باشد، آب می تواند از طریق کانال های داخل حوض، زهکشی های اطراف سیستم ضد آب زیرزمین، یا به دلیل آب های زیرزمینی طبیعی یا باران وارد حوضه جمع آوری آب شود.

sump pump

پمپ سامپ به پمپ فاضلاب یا پمپ تخلیه نیز معروف است. سامپ یک گودال طبیعی است. به این گودال حوض می گویند. سوراخی است که در زیر سطح اصلی طبقات زیرزمین حک شده است.

این نوع پمپ بیشتر در مکان هایی که مشکلات سرریز زیرزمین به طور مداوم رخ می دهد و برای رفع مشکل رطوبت زمانی که سطح آب از پایه خانه بالاتر است استفاده می شود.

این نوع پمپ ها آب را از خانه ها به چاه های خشک، لوله های آب باران شهری و سایر مناطقی که دیگر مشکلی در آنها وجود ندارد پمپاژ می کنند.

پمپ سامپ چگونه کار می کند؟

پمپ سامپ از نیروی گریز از مرکز برای بیرون کشیدن آب اضافی خانه از زیرزمین استفاده می کند. پمپ سامپ به روش زیر عمل می کند:

Sump Pump Working

 • ابتدا آب از طریق لوله از خانه شما به زیرزمین وارد می شود.
 • پمپ دارای دریچه ای است که افزایش فشار یا سطح آب را در زیرزمین تشخیص می دهد.
  با رسیدن سطح آب مطابق با سطح ثابت برای راه اندازی پمپ سامپ، پمپ به طور خودکار شروع به کار می کند.
 • پمپ آب اضافی را از زیرزمین خانه می مکد و آن را از پروانه عبور می دهد که باعث افزایش سرعت آب می شود. پس از تخلیه از طریق پروانه، آب وارد دیفیوزر می شود که باعث افزایش فشار آن می شود.
 • پس از افزایش فشار آب، پمپ از یک لوله تخلیه برای تخلیه آب اضافی تحت فشار از خانه شما استفاده می کند.
 • لوله تخلیه که فاضلاب نیز نامیده می شود، پمپ سامپ را به یک منطقه زهکشی انتخابی متصل می کند.

انواع پمپ سامپ

پمپ پمپ دارای انواع عمده زیر است:

 • پمپ پشتیبان با باتری
 • پمپ پایه
 • پمپ شناور
 • پمپ پشتیبان با آب

1) پمپ شناور

پمپ شناور دارای یک موتور و یک پمپ است. در آب فرو می رود. در حوضه زیرزمین قرار می گیرد. پمپ های شناور در مقایسه با پمپ های پایه صدای کمی تولید می کنند. همچنین این پمپ ها نسبت به پمپ های پایه دارای مشکلات گرفتگی کم هستند.

submersible sump pump

2) پمپ های پایه

این پمپ دارای پمپ و موتور مجزا می باشد. پمپ های پایه دارای گرفتگی و مشکلات صدای زیاد هستند – موتور روی پایه روی حوضچه قرار می گیرد.

Pedestal sump pump

3) تغذیه کننده توان آب

پشتیبان آب با افزایش فشار آب، آب را از حوضچه خارج می کند. مزیت این سیستم عدم نیاز به تنظیم برق اضطراری و عدم نیاز به تعویض باتری است.

Water-powered backup sump pump

4) پشتیبان گیری با باتری

پمپ های پشتیبان باتری گامی عالی برای افزایش ایمنی شما در برابر آسیب سیل هستند.

Battery-operated backup

یک منبع تغذیه اضطراری با یک سوئیچ شناور، پمپ تخلیه را قادر می‌سازد تا در صورت نیاز، حتی در صورت قطع برق در طول طوفان، کار کند. آب در حوضه افزایش می یابد و سوئیچ شناور برای فعال کردن باتری فعال می شود.

چرا پمپ سامپ از کار می افتد؟

یک پمپ مخزن ممکن است به دلیل مصالح ساختمانی نامناسب، طول عمر، خطاهای مکانیکی یا نصب آسیب ببیند. اگر می خواهید پمپ را خودتان نصب کنید، باید دانش کافی در مورد روش نصب آن داشته باشید.

اگر بخواهید با نصب خود پمپ و نصب نادرست آن مقداری پول پس انداز کنید، پول خود را در سیل از دست خواهید داد و ممکن است در آینده با مشکلات بدتری مواجه شوید. خرابی پمپ همچنین می تواند به دلیل چرخش مداوم باعث شود که کلیدها خاموش یا روشن شوند. عمر مفید پمپ پمپ معمولاً بین 7 تا 10 سال است.

نشانه هایی که ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر پمپ پمپ داشته باشید

در زیر برخی از علائمی که یک سامپ معیوب ایجاد می کند آورده شده است. اگر علائم زیر را در پمپ پمپ خود مشاهده کردید، به احتمال زیاد پمپ شما آسیب دیده است و نیاز به تعویض دارد.

1) نویز زیاد

صدای بیش از حد پمپ شما نشان دهنده قطعات آسیب دیده یا فرسوده است – پمپی که معمولاً صدای غیرمنتظره ای به دلیل آسیب پروانه یا خرابی یاتاقان های موتور ایجاد می کند.

اگر پمپ شما صدای خراش یا خراش تولید می کند، ممکن است به دلیل آسیب دیدن یا گیرکردن پروانه باشد. با مشاهده صدای بیش از حد از پمپ خود، باید فوراً با یک تکنسین تماس بگیرید تا آن را تعمیر کند. در غیر این صورت، صدای ناشی از آسیب جزئی ممکن است باعث خرابی پمپ شما شود.

2) لرزش بیش از حد

پروانه پمپ سامپ ممکن است در اثر مکش ذرات جامد آسیب ببیند یا خم شود. پروانه متعادل است تا سایش شفت چرخان را کاهش دهد. از آنجایی که آسیب دیده یا خم شده است، ناپایدار خواهد بود و به شفت فشار وارد می کند.

به دلیل عدم تعادل پروانه، پمپ صدا ایجاد می کند. اگر این عدم تعادل به سرعت رفع نشود، ممکن است به قسمت های مختلف پمپ آسیب برساند یا منجر به خرابی پمپ شود. بنابراین، باید دلیل لرزش را شناسایی کنید و باید در اسرع وقت آن را برای عملکرد صحیح پمپ برطرف کنید.

3) استفاده نادر از پمپ

مانند باتری های خودرو، محدود کردن استفاده از پمپ پمپ ها طول عمر آنها را کوتاه می کند. با آزمایش منظم پمپ در باران شدید، می توانید مشکلات پمپ خود را زود تشخیص داده و از مکانیسم های داخلی تجهیزات پشتیبانی کنید.

4) چرخ زنی نامنظم

روشن و خاموش شدن مکرر پمپ تخلیه، حتی در باران شدید، نشان دهنده وجود مشکل در پمپ است. این می تواند به سادگی یک سوئیچ شناور نامناسب باشد، و پمپ نیز ممکن است هنگامی که حوضچه تنها با چند اینچ آب پر شود، شروع به کار کند.
سیم کشی ضعیف همچنین می تواند باعث روشن و خاموش شدن پمپ در فواصل نامنظم شود. اتصال کوتاه در سیستم الکتریکی یک خانه یا تجهیزات باعث می شود که پمپ هر از چند گاهی روشن یا متوقف شود

5) زنگ قابل مشاهده

مواد قهوه ای روی بدنه پمپ ممکن است به دلیل خوردگی پایانه باتری ایجاد شوند، اما در برخی موارد، تغییر رنگ توسط باکتری ایجاد می شود. به دلیل رنگی که دارد به عنوان باکتری آهن شناخته می شود و آهن موجود در آب را می خورد و باعث تغییر رنگ می شود. در بسیاری از موقعیت ها، مواد ژل مانند ممکن است لوله هایی مانند پمپ های سامپ را مسدود کنند.
باکتری های اکسید کننده آهن برای سلامت انسان مضر نیستند، اما می توانند مشکلاتی را برای جریان آب از سیستم های فاضلاب ایجاد کنند.

6) هفت ساله یا بیشتر

صرف نظر از تمیز کردن یا تعمیر و نگهداری پمپ ها، این پمپ ها برای همیشه دوام نمی آورند. اگر بالای 7 سال است، آن را تعویض کنید. از طریق تمیز کردن منظم پمپ، می توانید عمر مفید پمپ خود را افزایش دهید.

تعمیر و نگهداری پمپ سامپ

هنگامی که هوای بهاری شروع به خنک کردن خانه شما می کند، کف زمستانی به دلیل گرمای هوا شروع به آب شدن می کند و با فصل بارانی جدید اشباع می شود. آب باران حاصل از باران بهاره به راحتی توسط زمین جذب نمی شود. مکان بعدی برای این نوع آب، زیرزمین است. در این مرحله پمپ سامپ بسیار کاربردی است!
متوسط چرخه عمر پمپ تقریباً 10 سال است. نگهداری صحیح پمپ سامپ برای کارکرد صحیح آن الزامی است. شما باید سالی یک بار یک بازرسی مناسب انجام دهید.

مراحل تعمیر و نگهداری پمپ خود در مقاله بعد دنبال کنید.

جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *