انواع جک اتومبیل و موارد استفاده آنها

مدیریت
0 دیدگاه

https://www.theengineerspost.com/types-of-car-jacks/

در این مقاله با انواع جک های اتومبیل آشنا خواهید شد؟ چگونه از آنها استفاده کنیم؟ اقدامات احتیاطی ، نکات ایمنی و موارد دیگر با تصاویر توضیح داده شده است.

جک یک وسیله مکانیکی است که برای بالا بردن خودرو با قدرت هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرد تا بتوانید تایر را برای انجام هرگونه کار تعمیر و نگهداری تغییر دهید.

در دنیای امروز ، ما می توانیم قطعات یدکی و ابزار ماشین را به راحتی در هر مغازه ای تهیه کنیم. همانطور که روش های DIY رشد می کند ، بحث روش موثر انجام کار نیز به همان اندازه مهم است. به طور کلی ماشین قطعه ای از ماشین آلات پیچیده است و باید به همان اندازه به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد.
جک اتومبیل همچنین یک ابزار ضروری است که بیشتر اوقات در مورد تعمیر شرایط مورد نیاز است. یکی از دلایلی که مردم از جک ماشین استفاده می کنند تعویض لاستیک است. اما در واقع ، اگر می خواهید قسمتی از ماشین را زمین بگذارید ، به جک خودرو نیاز دارید.

اینها برای بلند کردن وزن یک وسیله نقلیه طراحی شده اند ، بنابراین می توانید نمای واقعی از آنچه در زیر بدنه می گذرد را بدست آورید. برای اطمینان از ایمنی کار در زیر یک وسیله نقلیه، انتظار می رود که به قطعات جک اتومبیل با دوام و با کیفیت بالا نیاز داشته باشید.
داشتن جک اتومبیل در گاراژ همیشه مفید است. اما درباره نحوه عملکرد جک اتومبیل ، دلیل نیاز آنها و زمان بکار گیری آنها، سردرگمی زیادی وجود دارد. قبل از دانستن نحوه استفاده از جک اتومبیل ، ابتدا باید انواع مختلف جک های در دسترس را بشناسید.

جک خودرو چگونه کار می کند؟ مکانیسم آن

جک های خودرو اساساً بر روی سه مکانیزم کار می کنند که مکانیسم مکانیکی  و هیدرولیکی است. بیایید به طور خلاصه در زیر آنها را مورد بحث قرار دهیم.

جک مکانیکی

این نوع جک های اتومبیل از یک روش مکانیکی ساده برای وسیله نقلیه استفاده می کنند. یک ماشین مکانیکی ممکن است دارای یک پیچ بلند کننده یا یک سیستم جرثقیل باشد تا به آرامی وسیله نقلیه را بلند کند.
به عبارتی دیگر، هنگام کار با یک جک پیچ، چرخش محور  باعث چرخش چرخ دنده می شود. پیچ سربی به چرخ دنده متصل می شود تا جک پیچ را بچرخاند و آنها با همان سرعت می چرخند. وقتی چرخ دنده می چرخد، نیروهای اصطکاک روی نخ پیچ، مهره را نیز می چرخاند که باعث بالا رفتن ارتفاع جک می شود.

جک هیدرولیک

از استوانه های هیدرولیکی استفاده می کند که به صورت افقی یا عمودی  برای بلند کردن اجسام بزرگ قرار داده شده است. جک هیدرولیک از مخزنی پر از  روغن تشکیل شده است ، جایی که فشار سیلندر را به سمت بالا حرکت می دهد.

جک های پنوماتیک

جک های پنوماتیک تجهیزات سنگینی هستند که از هوای فشرده تغذیه می کنند و برای حمل آسان مواد و ماشین آلات سنگین استفاده می شوند. این نیروی پنوماتیک از طریق هوای فشرده قدرت الکتریکی را به توان مکانیکی تبدیل می کند.
این نوع جک خودرو به جک تلسکوپ نیز معروف است. آنها معمولاً در بسیاری از صنایع تعمیر و نگهداری ماشین آلات سنگین برای بلند کردن اتوبوس ، کامیون و وسایل نقلیه ساختمانی یافت می شوند. از جک های پنوماتیک برای وسایل نقلیه کوچک استفاده نمی شود.

انواع جک ماشین

انواع جک های خودرو به شرح زیر است:
جک های طبقه
جک های بطری
جک های مزرعه
جک های قیچی
جک چرخ دستی

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع جک ها کلیک کنید.

نحوه استفاده از جک اتومبیل
مراحل زیر برای استفاده صحیح از جک های خودرو به شرح زیر است:
1. ماشین را پارک کرده و آن را ایمن کنید
در ابتدا ، شما باید ماشین خود را روی زمین روی سطح محکم پارک کنید. و چرخهای پایینی را با گوه چرخ ، بلوک چوبی یا آجر مسدود کنید تا از چرخش تصادفی چرخها جلوگیری شود. علاوه بر این ، می توانید ترمز اضطراری را نیز فشار دهید تا از چرخش جلوگیری شود.
2. جک را قرار داده و بلند کنید
حالا ، از جک های اتومبیل استفاده کنید ، مطمئن شوید که ظرفیت وزنی کافی برای وسیله نقلیه شما را دارند. اگر جک اتومبیل از نوع مکانیکی دارید، میله و میل لنگ را وارد کنید و جک را بالا بیاورید تا جایی که نقطه بالابر خودرو را به هم متصل کند. اما اگر جک اتومبیل از نوع هیدرولیک دارید ، دسته را در بدنه جک قرار دهید و دسته را به آرامی پمپ کنید تا جک بلند شود تا زمانی که با قاب خودرو تماس پیدا کند.
3. پایه های جک را قرار دهید
پایه جک را در قسمت زیر قاب خودرو که جک در آن قرار گرفته است قرار دهید. هنگام استفاده از پایه جک ، آن را زیر نقطه جک قرار دهید ، ارتفاع پایه را تنظیم کنید و با استفاده از یک پین یا پیچ آن را مطابق دستورالعمل در جای خود قفل کنید. هنگامی که پایه جک قرار می گیرد ، اتومبیل را به آرامی پایین بیاورید تا روی پایه استراحت کند.
4. ماشین را پایین بیاورید
همانطور که وسیله نقلیه در جای خود قرار دارد ، جک را بردارید و یک فشار سبک انجام دهید تا از ایستادن جک و محکم نگه داشتن خودرو اطمینان حاصل کنید. اگر کارتان تمام شده است ، از جک برای بلند کردن ماشین یک یا دو اینچی برای برداشتن پایه جک استفاده کنید.
دسته جک یا میل لنگ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا ماشین به آرامی پایین بیاید. در نهایت ، گیره ها یا گوه های چرخ را بردارید.
نکات ایمنی جک های خودرو
مطمئن باشید که از جک اتومبیل فقط برای بلند کردن ماشین از روی زمین استفاده می کنید ، نه برای استفاده طولانی مدت از آن.
به یاد داشته باشید که هنگام کار در زیر وسیله نقلیه از پایه جک استفاده کنید. اگر فقط از یک جک استفاده می کنید ، این کافی نیست. جک خودرو فقط هنگام چرخاندن چرخ محکم است.
اطمینان حاصل کنید که از آجر ، گوه چوبی یا چوب چرخ فلزی برای جلوگیری از چرخش چرخ ها استفاده کنید.
ماشین خود را در زمین صاف پارک کنید و قبل از بلند کردن ماشین از ترمز دستی استفاده کنید. این امر خطر نورد را به حداقل می رساند.
به خاطر داشته باشید که هرگز در بزرگراه لاستیک خودرو را عوض نکنید.
جک و پایه جک را با توجه به وزن خودرو انتخاب کنید.

جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *