انواع سیستم های لوله کشی هیدرونیک و مزایای آن

مدیریت
0 دیدگاه

یک سیستم گرمایش هیدرونیک از آب یا بخار گرم شده توسط دیگ بخار برای گرم کردن خانه شما استفاده می کند.
آب از طریق یک مدار گردش وارد محفظه احتراق دیگ می شود. پس از گرم شدن ، آب از طریق لوله ها برای گرم کردن صفحات پایه یا شوفاژها در سراسر خانه توزیع می شود. آب در نهایت به دیگ بخار بازیافت می شود تا دوباره گرم شود و مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

با استفاده از سیستم هیدرونیک ، آب گرم تقریباً بی پایان را می توان در تمام طول سال از دیگ بخار با آب گرم کن غیر مستقیم یا بخاری بدون مخزن تامین کرد. آبگرمکن های غیر مستقیم دارای منبع سوخت جداگانه نیستند، بلکه از آب گرم تولید شده توسط دیگ بخار برای گرم کردن آب خانگی استفاده می کنند.

سیستم گرمایش هیدرونیک همچنین امکان نصب سیستم ذوب برف را می دهد. لوله ممکن است در زیر پیاده روها و پیاده روها نصب شود. آب داغ در آنها جریان دارد و برف به همان سرعتی که می بارد آب می شود. سیستم های هیدرونیک همچنین می توانند به راحتی برای گرم کردن استخرها، گلخانه ها و گاراژها استفاده شوند.

سیستم های هیدرونیک ممکن است برای تامین آب سرد یا گرم چیلرها و برجهای خنک کننده یا به طور جداگانه به عنوان وسیله ای برای تأمین آب خنک کننده استفاده شود ، در حالی که دیگهای بخار آب را گرم می کنند.

چند نوع سیستم وجود دارد که ارزش بررسی آنها را دارد. انواع سیستم های لوله کشی هیدرونیک عبارتند از:

سیستم حلقه سری – این سیستم به درستی نامگذاری شده است زیرا همه واحدها در یک سری هستند و یک حلقه تشکیل شده است. در این سیستم ، کل منبع آب از طریق هر واحد ترمینال جریان می یابد و سپس به ژنراتور و پمپ باز می گردد.

اگرچه این یک تنظیم ساده است ، اما تنظیمات دارای معایبی است:

برای نگهداری یا تعمیر هر واحد ترمینال ، خاموش کردن کل سیستم مورد نیاز است.

تعداد واحدها محدود است زیرا در سیستم های گرمایش ، دمای آب به طور مداوم در طول مسیر به دلیل انتقال حرارت کاهش می یابد. این می تواند باعث ایجاد دمای پایین در واحدهای دور از سیستم مرکزی شود که ممکن است گرمای کافی را برای راحتی تامین نکند.

چیدمان حلقه سری ، ارزان است و معمولاً برای اقامتگاه ها استفاده می شود.
 انشعاب از لوله اصلی: با استفاده از این سیستم ، هر واحد ترمینال توسط یک منبع تغذیه و یک لوله انشعاب برگشت به لوله اصلی متصل می شود. با قرار دادن شیرها در خطوط انشعاب ، می توان هر واحد را جداگانه کنترل و سرویس کرد. در این سیستم ، مانند حلقه سری ، اگر واحدهای زیادی وجود داشته باشد، واحد های موجود در انتهای انشعاب اصلی ممکن است به خوبی گرم نشوند.

بازگشت مستقیم دو لوله ای: این روش عموما برای سیستم های بزرگتر استفاده می شود و از دو شبکه اصلی تشکیل شده است. یک لوله اصلی برای تأمین آب و یک لوله اصلی برای بازگشت آب استفاده می شود. این سیستم گرانتر از سیستم های سری و انشعابی است ، اما اجازه می دهد تا هر واحد به طور جداگانه کنترل و سرویس شود زیرا دمای آب تغذیه برای هر واحد یکسان است. سیستم دو لوله ای بازگشت مستقیم نامیده می شود زیرا آب را در کوتاهترین مسیر به منبع باز می گرداند.

سیستم برگشت معکوس دو لوله ای:  در این سیستم ، ما یک منبع تامین کننده و یک سیستم برگشت دنده داریم که از نظر طول و اندازه برابر هستند. منبع چیزی را که از ترمینال بازگشتی دریافت میکند را ارسال می کند و برعکس. این کار تعادل نرخ جریان را آسان می کند.همچنین می توان ترتیبات ترکیبی را برای ایجاد یک سیستم سه لوله یا چهار لوله ایجاد کرد. در آرایش سه لوله ای می توان گرمایش یا سرمایش همزمان را در دسترس قرار داد. دو منبع تغذیه وجود دارد: یکی آب سرد در گردش، دیگری آب گرم. شیرهای کنترل سه طرفه در انشعاب به هر واحد ترمینال تعیین می کند که آیا واحد آب گرم یا سرد را دریافت می کند و منبع برگشت آب را از هر واحد دریافت می کند.

با این حال، سیستم سه لوله می تواند انرژی را هدر دهد زیرا لوله اصلی برگشت آب سرد و گرم را مخلوط می کند. در این فرآیند اختلاط ، آب سرد گرم شده و آب گرم سرد می شود ، که منجر به گرمایش و سرمایش اضافی در دیگ بخار و/یا چیلر می شود.

چیدمان چهار لوله گران است، اما سیستم های دو لوله ای را جدا می کند-یکی برای آب سرد و دیگری برای آب گرم. بنابراین، هیچ اختلاطی اتفاق نمی افتد که آن را به یک چیدمان ایده آل برای جلوگیری از اتلاف انرژی تبدیل می کند.

مزایای استفاده از سیستم های گرمایش و سرمایش هیدرونیک در ساختمان ها

1. سیستم های گرمایش هیدرونیک تمیزتر هستند

سیستم  های گرمایش ، به خودی خود ، کثیفی ایجاد نمی کنند زیرا حرکت هوا در اثر  گرمایش با این نوع از سیستم ها بسیار آهسته است. اما سیستم های گرمایش با  هوای گرم، به دلیل کار با یک دمنده آشفتگی ایجاد میکنند. تحریک سریع هوا  باعث می شود که ذرات خاک روی دیوارها ، اثاثیه ، پرده ها و پرده ها رسوب  کنند. حتی فیلترها نیز نمی توانند به طور موثر این وضعیت را کنترل کنند ،  به این دلیل که فقط ذرات بزرگتر خاک را به دام می اندازند . با سیستم  هیدرونیک ، گرما به آرامی به طور یکنواخت و بدون چرخه روشن و خاموش ناگهانی  که تلاطم ایجاد می کند ، به گردش در می آید. این واقعیت ، به علاوه این  واقعیت که یک سیستم هیدرونیک در دمای نسبتا پایین کار می کند ، به شما  امکان می دهد خانه تمیزتری داشته باشید.

2. آرام هستند

در سیستم هوای گرم، هوای گرم شده از طریق مجاری ورق فلزی هدایت می شود که با  افزایش و کاهش دمای هوا منبسط و منقبض می شوند. این امر باعث ایجاد نویز  از مجاری گرمایش می شود. یکی دیگر از عوامل اصلی نویز با سیستم هوای گرم ،  صدای دمنده هنگام کار کوره است. سیستم های هیدرونیک عموماً ساکت تر از  بخاری های هوای گرم هستند.

3. از دوام بیشتری برخوردارند

یک  سیستم هیدرونیک چدنی معمولاً به دلیل مواد استفاده شده و کم بودن تعداد   قطعات متحرک، 25 سال یا بیشتر کار می کند ، اسپیلت های هوای گرم به دلیل  اینکه دارای قسمتهای متحرک بیشتری است و نیاز به تعویض مکرر فیلترهای هوا  دارد ، به طور معمول 10 تا 15 سال دوام می آورد و حتی ممکن است در برخی  نقاط قبل از رسیدن به حداکثر عمر نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد.

4. کارآمدتر هستند

سیستم  های هیدرونیک می توانند تا 70 درصد کارآمدتر از روش های دیگر مانند سیستم  های وابسته به برق باشند. این تا حد زیادی به این دلیل است که آب گرما را  بهتر از هوا هدایت می کند. میزان انتشار گازهای گلخانه ای در این نوع از  سیستم ها کمتر است. علاوه بر این، هوای اجباری فشار را افزایش می دهد و می  تواند گرما را از شکاف دیوارها ، پنجره ها و عایق عبور دهد. با استفاده از  سیستم هیدرونیک، هوای گرمتر به جای آن به گوشه اتاق ها منتقل می شود.

5. رطوبت هوا را بهتر کنترل می کنند

گرمای  هیدرونیک تابشی خانه شما را به اندازه هوای اجباری خشک نمی کند، زیرا در  این سیستم حرارت تند یا ناگهانی حرکت نمی کند  که باعث خروج رطوبت از هوا  شود.

6. تمیزتر و سالم تر هستند

گرمایش  هیدرونیک با استفاده از همرفت و تابش طبیعی ، گرمای هوا را فراهم می کند،  اتلاف حرارت را کاهش می دهد و توزیع حرارت را یکنواخت تر می کند. همچنین از  آب و گاز طبیعی استفاده می کند و عاری از گرد و غبار و آلرژن است. به همین  دلایل ، این مورد توسط مراکز درمانی و افراد مبتلا به آلرژی ترجیح داده می  شود.

7.  ایمن تر هستند

یچ شعله یا اتصالی الکتریکی در معرض خطر آتش سوزی با سیستم های گرمایش هیدرونیک وجود ندارد.

8.  مقرون به صرفه هستند

در  حالی که هزینه اولیه ممکن است کمی بیشتر باشد ، سیستم گرمایش هیدرونیک  حدود 20 درصد هزینه کمتری نسبت به سیستم های کانال هوا در خانه ای با  ارتفاع سقف متوسط دارد. هرچه خانه ها بزرگتر و سقف ها بالاتر باشد، صرفه  جویی در مصرف انرژی بیشتر است.

9. سیستم های هیدرونیک سازگارتر هستند

هیچ  انتقال گرمای ناگهانی از ناحیه ای به ناحیه دیگر وجود ندارد و نیاز به باز  یا بسته نگه داشتن برخی درها را از بین می برد. مهمتر از همه، دما به  راحتی می تواند در مناطق مختلف تنظیم شود.

10. از سیستم های هیدرونیک می توان برای اهداف بیشتر استفاده کرد

گرمایش تابشی را می توان در زیر کف اجرا کرد و کاشی ها در زیر پای شما در وسط زمستان گرم است.

جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *