توربوشارژر چیست؟ کدام نوع توربوشارژر بهتر است؟

مدیریت
0 دیدگاه

توربوشارژر (یا توربو) قطعه ای از تجهیزات القایی اجباری است که با توربین کار می کند و با افزایش هوای اضافی به داخل محفظه احتراق ، بازده و توان خروجی موتور احتراق داخلی را افزایش می دهد.

به طور معمول ، یک توربو هوا را می مکد ، آن را خنک می کند و سپس هوای بیشتری را از طریق یک ورودی استاندارد از موتور دریافت می کند. با این وجود ، توربوشارژرها برای درک کامل عملکرد داخلی خود می توانند عمیق و غیرقابل نفوذ باشند. در واقع توربوشارژر یک توربین کوچک است که بین موتور و اگزوز قرار دارد.

با توجه به هوای ورودی هر دو خودرو و اتومبیل ، توربوشارژر از گازهای خروجی برای چرخاندن توربین استفاده می کند که سپس هوای بیشتری را وارد موتور خودرو می کند و قدرت خودرو را افزایش می دهد.

توربوشارژر شامل یک چرخ کمپرسور ، یک چرخ توربین ، دو پورت ورودی و خروجی هوا و دو پورت ورودی و خروجی اگزوز است. حالا بیایید در مورد نحوه عملکرد توربوشارژر در موتور خودرو صحبت کنیم.

توربوشارژر چگونه کار می کند؟

توربوشارژر روی خودرو همان اصول کارکرد موتور پیستونی را دارد. توربوشارژر معمولاً از قسمت توربین و قسمت کمپرسور تشکیل شده است. یک بخش توربین دارای یک چرخ توربین برای تبدیل انرژی و محفظه توربین برای محافظت از آن است.

هدف از استفاده از محفظه توربین هدایت گازهای خروجی به داخل چرخ توربین است. انرژی آزاد شده از گاز خروجی باعث می شود که چرخ توربین بچرخد و بنابراین گاز از محفظه توربین از طریق منطقه خروجی خروجی خارج می شود.
در حال حاضر ، بخش کمپرسور همچنین شامل چرخ کمپرسور برای تبدیل مقداری از انرژی و محفظه کمپرسور برای حفاظت است. نحوه عملکرد کمپرسور برخلاف توربین است.
یک چرخ کمپرسور توسط یک شفت فولادی جعلی به توربین متصل می شود و با چرخاندن توربین چرخ کمپرسور ، چرخش با سرعت بالا به هوا کشیده می شود و در نتیجه آن را فشرده می کند.
سپس ، محفظه کمپرسور جریان هوای با سرعت بالا و فشار پایین را به یک جریان هوایی با فشار بالا و سرعت پایین تبدیل می کند که طی آن فرآیند انتشار نامیده می شود. و در نهایت ، هوای فشرده به داخل موتور رانده می شود و باعث سوختن موتور بیشتر برای تولید انرژی بیشتر می شود.

انواع توربوشارژرها

در زیر انواع توربوشارژرهای مورد استفاده در خودروها آورده شده است:
تک توربو
توئین توربو
Twin-Scroll Turbo
هندسه متغیر توربو
توربو اسکرول متغیر متغیر
توربو برقی

تک توربو
بیشتر مردم به یک توربوشارژر مانند توربو فکر می کنند. با تغییر اندازه اجزای داخل توربو، می توان ویژگی های گشتاور کاملاً جداگانه ای بدست آورد. توربوهای بزرگتر سطوح بالاتری از قدرت سطح بالا را ارائه می دهند، در حالی که توربوهای کوچک تر می توانند سریعتر بچرخند و قدرت پایین تر بهتری تولید کنند.
این موتورها برای افزایش قدرت و کارایی موتور گران هستند و با توجه به محبوبیت بیشتر ، به موتورهای کوچک اجازه می دهد تا با تولید قدرت مشابه موتورهای بزرگتر ، اما با وزن کمتر ، کارایی خود را افزایش دهند.
با این حال ، آنها در یک محدوده RPM باریک بهتر کار می کنند و رانندگان معمولاً تا زمانی که توربو در محدوده حداکثر دور خود شروع به کار نکند، احساس “توربو لگ” می کنند.

مزایای تک توربومعایب تک توربو
برای افزایش قدرت و کارایی موتور مقرون به صرفه است.دور توربو دارای محدوده دور موثر کمی است. این یک مشکل ایجاد می کند، زیرا شما باید بین گشتاور خوب پایین یا قدرت بالاتر  یکی را انتخاب کنید.
این ساده ترین نوع توربوشارژر است و معمولاً به راحتی نصب می شود.پاسخ تک توربو ممکن است مانند سایر انواع توربو سریع نباشد.
تک توربو برای موتورهای کوچکتر برای تولید قدرت مشابه موتورهای بزرگتر استفاده می شود. بنابراین ، آنها اغلب می توانند وزن خود را کاهش دهند.

توئین توربو
در توربوشارژر دو توربو ، توربوشارژر دوم به موتور تعبیه شده است. در موتور V6 یا V8 ، این کار را می توان با اجازه دادن به یک توربو برای کار با هر بانک سیلندر انجام داد. متناوباً ، توربو کوچکتر را می توان در دورهای دور پایین و توربو بزرگتر در دورهای دور بیشتر استفاده کرد.
پیکربندی دوم دامنه RPM وسیع تری را در اختیار شما قرار می دهد و گشتاور بهتری در دورهای کمتر (کاهش توربو تاخیر) و همچنین قدرت در دورهای دور بالاتر را نیز ایجاد می کند، همچنین به عنوان توربوشارژر دوتایی متوالی شناخته می شود. البته باید توجه داشت که، داشتن دو توربو پیچیدگی و هزینه ها را تا حد زیادی افزایش می دهد.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید

جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *