تفاوت بین سلول خورشیدی و پنل خورشیدی چیست؟ | پنل خورشیدی در مقایسه با سلول خورشیدی

مدیریت
0 دیدگاه

سیستم های خورشیدی بسیار پرکاربرد هستند و معمولا برای تولید الکتریسیته از طریق نور خورشید استفاده می شوند. پنل خورشیدی و سلول خورشیدی مهم ترین بخش های سیستم های خورشیدی هستند که از نظر ظاهری مشابه یکدیگرند. تفاوت اصلی پنل خورشیدی و سلول خورشیدی در این است که سلول خورشیدی مستقیما انرژی خورشیدی را از نور خورشید دریافت می کند و آن را به الکتریسیته تبدیل می کند، در حالی که پنل خورشیدی الکتریسیته خروجی را از تمام سلول های خورشیدی جمع آوری کرده و به اینورتر یا خانه می فرستد. این مقاله به طور عمده تفاوت بین پنل خورشیدی و سلول خورشیدی را توضیح می دهد. قبل از درک تفاوت پنل خورشیدی با سلول خورشیدی، ابتدا باید عملکرد پنل خورشیدی و سلول خورشیدی را بدانید.

سلول خورشیدی چیست؟

سلول خورشیدی با عنوان سلول فتوولتائیک (PV) نیز شناخته می شود. سلول فتوولتائیک بخش الکترونیکی از سیستم خورشیدی است که وقتی ذرات نور خورشید یا فوتون ها به آن برخورد می کنند، الکتریسیته تولید می کند.

برای ساخت سلول های خورشیدی از مونوکریستال و پلی کریستال استفاده می شود. بیشتر این سلول ها دارای چندین لایه با دو نیمه هادی هستند که در بین آنها نصب شده است.

از این دو نیمه رسانا، یکی در بالا و دیگری در پایین نصب شده است. نیمه رسانای بالایی دارای الکترون های اضافی است که منجر به بار منفی می شود. اما نیمه رسانای پایین هیچ الکترونی ندارد و یک لایه الکترود مثبت است.

هنگامیکه که نور خورشید به نیمه رسانای بالایی برخورد می کند، الکترون های آزاد به لایه کاتدی پایینی گسیل می شوند. بین صفحه الکترود مثبت و صفحه الکترود منفی مانعی وجود دارد زیرا نیمه رسانا ها اجازه می دهند الکترون ها به داخل سلول ها بروند. بنابراین، هنگامی که الکترون های آزاد مجبور می شوند به نیمه رسانای پایینی برسند، جریان الکتریکی ایجاد می شود.

سپس رسانا جریان بدست آمده را به مصرف کننده می رساند. هنگامی که الکترون دوباره وارد سلول می شود، این فرآیند بارها و بارها تکرار می شود. این یکی از ساده ترین روش ها برای تولید برق با توجه به نیاز شما است.

پنل خورشیدی چیست؟

ماژول فتوولتائیک (PV) یا پنل خورشیدی مجموعه ی سلول های خورشیدی است که به یک قاب متصل شده است. به عبارت ساده، نصب سلول های خورشیدی متعدد در یک چارچوب واحد به عنوان پنل خورشیدی شناخته می شود. به عبارت ساده، نصب سلول های خورشیدی متعدد در یک چارچوب واحد به عنوان پنل خورشیدی شناخته می شود.

یک سلول خورشیدی تنها می تواند مقدار محدودی الکتریسیته تولید کند در حالی که یک پنل خورشیدی متشکل از چندین سلول خورشیدی است که در یک سری مدارهای موازی به هم متصل شده اند تا یک ماژول خورشیدی یا ماژول فتوولتائیک را تشکیل دهند.

ماژول PV سلول های خورشیدی و سیم کشی را در یک جعبه محافظ قرار می دهد تا از آنها در برابر آب و هوا محافظت کند. این ماژول ها در پنل خورشیدی مونتاژ می شوند.

پنل های خورشیدی انرژی تک تک ماژول های سلول خورشیدی را تقویت، محافظت و هدایت می کنند. تعداد ماژول ها در یک پنل خورشیدی با توجه به منطقه تحت پوشش یا بار مورد نظر متفاوت است.

تعداد سلول های یک پانل به نوع برند و اندازه پنل انتخابی شما بستگی دارد، اما حداکثر پانل ها 60 یا 72 سلول دارند.

سیستم خورشیدی چیست؟

سیستمی که از نور خورشید انرژی می گیرد و الکتریسیته تولید می کند سیستم خورشیدی نامیده می شود. دارای چندین سلول خورشیدی و پنل های خورشیدی است. پنل های خورشیدی و سلول های خورشیدی با هم کار می کنند تا بر اساس نیاز شما برق تولید کنند.

سلول های خورشیدی در داخل پنل خورشیدی نصب می شوند و هر قسمت نقش خاصی را در یک سیستم بزرگتر به نام سیستم خورشیدی یا سیستم فتوولتائیک ایفا می کند. تمام بخش های سیستم خورشیدی برای تولید برق کار می کنند.

در این سیستم تمام سلول های خورشیدی به گونه ای چیده شده اند که همگی نور خورشید را جذب کرده و به الکتریسیته تبدیل می کنند. هنگامی که که پنل خورشیدی الکتریسیته را از  تمام سلول های خورشیدی جذب می کند، این الکتریسیته گرفته شده را به اینورتر می رساند که DC را به AC تبدیل می کند. این AC (جریان متناوب) از طریق کنتور به خانه و محل کار شما ارسال می شود.

تفاوت بین سلول خورشیدی و پنل خورشیدی

همانطور که در بالا توضیح دادیم، هم سلول های خورشیدی و هم پنل های خورشیدی اجزای مهم و مرتبط سیستم خورشیدی هستند. سلول های خورشیدی نقش بزرگی در ساخت یک پنل خورشیدی دارند، در حالی که پنل های خورشیدی مختلف یک سیستم خورشیدی را می سازند.

یک سلول خورشیدی می تواند نور خورشید را به تنهایی به انرژی الکتریکی تبدیل کند، اما پانل ها برای ترکیب خروجی های الکتریسیته سلول های متعدد و ارسال این نیرو به یک اینورتر و ساختمان مهم هستند.

جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *