انواع بویلر ها و کاربرد انها

مدیریت
0 دیدگاه

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می شود. هر نوع دارای ویژگی های خاص خود است و برای استفاده های خاص مناسب است. در اینجا چند نوع رایج دیگ بخار آورده شده است:

بویلرهای فایر تیوب:

دیگ لوله ای برگشتی افقی (HRT): این قدیمی ترین نوع بویلر لوله آتش است. دارای یک پوسته استوانه ای شکل با یک لوله افقی یا جعبه آتش در یک سر و لوله های دود در سمت دیگر است.
دیگ کورنیش: مشابه دیگ HRT اما با یک دودکش بزرگ.
دیگ های دریایی اسکاچ: این دیگ ها معمولا برای کاربردهای دریایی استفاده می شوند. آنها یک پوسته استوانه ای بزرگ با دو یا چند جعبه آتش دارند.

بویلرهای لوله آب:

دیگ نوع D: دیگ نوع D دارای یک درام بخار بزرگ در بالا است که به یک سری لوله های پر از آب متصل است.
بویلر O-type: شبیه دیگ نوع D اما با درام بخار در پایین.
بویلر نوع A: اینها دیگ های کوچک و فشرده با لوله آب هستند که اغلب در محیط های صنعتی استفاده می شوند.

دیگ های برقی

این دیگ ها از برق برای گرم کردن آب و تولید بخار استفاده می کنند. آنها معمولاً در کاربردهایی استفاده می شوند که بویلرهای گازی یا نفتی مناسب نیستند.

دیگ های چگالشی

دیگ های چگالشی برای به حداکثر رساندن بهره وری انرژی با بازیابی گرما از گازهای دودکش طراحی شده اند که در غیر این صورت هدر می روند. آنها بسیار کارآمد هستند و اغلب برای گرمایش منازل استفاده می شوند.

بویلرهای ترکیبی (دیگ های ترکیبی)

بویلرهای ترکیبی عملکردهای یک آبگرمکن و یک دیگ حرارت مرکزی را در یک واحد ترکیب می کنند. آنها در خانه هایی که فضا محدود است محبوب هستند.

بویلرهای زیست توده

بویلرهای زیست توده از مواد آلی مانند چوب، بقایای کشاورزی یا سایر مواد بیولوژیکی به عنوان سوخت برای تولید گرما استفاده می کنند. آنها دوستدار محیط زیست در نظر گرفته می شوند.

بویلرهای نفتی

بویلرهای نفتی از روغن گرمایشی به عنوان منبع سوخت استفاده می کنند. آنها معمولا در مناطقی که گاز طبیعی به راحتی در دسترس نیست استفاده می شود.

دیگ های گازی

بویلرهای گازسوز از گاز طبیعی یا پروپان به عنوان منبع سوخت اولیه استفاده می کنند. معمولا برای گرمایش فضاهای مسکونی و تجاری استفاده می شود.

دیگ های زغال سنگ

دیگ های زغال سنگ از زغال سنگ به عنوان منبع سوخت استفاده می کنند. امروزه به دلیل نگرانی های زیست محیطی کمتر رایج هستند.

دیگ های حرارتی خورشیدی

این دیگ ها از کلکتورهای خورشیدی برای مهار انرژی خورشید برای گرم کردن آب یا سایر سیالات برای کاربردهای مختلف استفاده می کنند.

بویلرهای هسته‌ای

نیروگاه‌های هسته‌ای از راکتورهای هسته‌ای برای تولید گرما استفاده می‌کنند که سپس برای تولید بخار و به حرکت درآوردن توربین‌ها برای تولید برق استفاده می‌شود.

انتخاب نوع دیگ به عواملی مانند کاربرد، در دسترس بودن منبع انرژی، محدودیت فضا و ملاحظات محیطی بستگی دارد. مهم است که نوع مناسب دیگ را برای نیازهای خاص خود انتخاب کنید تا از کارایی و ایمنی اطمینان حاصل کنید.

جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

طبقه بندی انواع پمپ ها

پمپ وسیله ای است که مایعات را با اثر مکانیکی از مکانی به مکان دیگر منتقل می ک...
مدیریت
3 دیدگاه

شیر کنترل جهت چیست؟ | انواع DCV در سی...

شیرهای کنترل جهت دار چیست؟ همانطور که از نامش پیداست، عملکرد شیر کنترل جهت (D...
مدیریت
0 دیدگاه

همه چیز در مورد اواپراتور - انواع، نم...

وظیفه اواپراتور جذب گرما از فضا یا محیط اطراف است که قرار است با استفاده از ت...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *