گرمکن خورشیدی استخر و طرز کار آن

مدیریت
0 دیدگاه

گرمکن خورشیدی استخر چیست؟

سیستم گرمایش خورشیدی استخر شامل پمپاژ آب استخر از طریق یک سری لوله به نام کلکتور خورشیدی یا جاذب خورشیدی می باشد که روی زمین یا سقف ساختمان نصب می شوند. انرژی خورشید، آب در حال گردش را گرم می کند و آن را با دمای بالاتر به استخر باز می گرداند.

سیستم های گرمایش خورشیدی استخر به طور یکپارچه با تجهیزات استخر کار می کنند و کاملا اتوماتیک هستند. دمای آب مورد نظر روی کنترلر خورشیدی تنظیم می شود.

یک شیر موتوری خودکار آب را به پنل های خورشیدی و گرمایش خورشیدی را به استخر هدایت می کند. این روند تا زمانی ادامه می یابد که پمپ فیلتر استخر در طول روز خاموش شود یا استخر به دمای مطلوب برسد.

در بیشتر موارد، پمپ فیلتر موجود به راحتی می تواند جریان کافی را به پنل های خورشیدی برساند. تنها شرط لازم این است که باید در طول روز (10:00 صبح تا 5:00 بعد از ظهر) کار کند.

این همان زمانی است که اکثر متخصصان استخر توصیه می‌کنند فیلتر خود را روشن کنید، چه پنل خورشیدی داشته باشید یا چه نداشته باشید. همچنین زمانی است که احتمال استفاده از استخر بیشتر است و به گردش مناسب برای ضدعفونی کردن آب استخر نیاز است.

گرمکن خورشیدی استخر چگونه کار می کند؟

بیشتر سیستم های گرمایش خورشیدی استخر شامل موارد زیر است:

  • کلکتور خورشیدی: دستگاهی که از طریق آن آب استخر به گردش در می آید تا توسط خورشید گرم شود. یک لوله در هر انتهای پنل قرار دارد و فلش ‌ها (در تصویر) جریانی را نشان می‌دهند که از یک لوله وارد و از انتهای لوله دیگر که هدر/منیفولد نام دارد خارج می‌شود.
  • فیلتر: قبل از پمپاژ آب از کلکتور، ضایعات را حذف می کند
  • پمپ: آب را در فیلتر و کلکتور به گردش در می آورد و به استخر برمی گرداند
  • شیر کنترل جریان: وسیله ای اتوماتیک یا دستی که آب استخر را در کلکتور خورشیدی هدایت می کند.

آب استخر به فیلتر و سپس به کلکتور(های) خورشیدی (که در آنجا قبل از بازگشت به استخر گرم می شود) پمپ می شود. همچنین در آب و هوای گرم، در ماه های اوج تابستان پنل ها می توانند در شب با گردش آب برای خنک کردن استخر استفاده شوند.

برخی از سیستم ها شامل سنسور و یک شیر اتوماتیک یا دستی برای هدایت آب در کلکتور(ها) زمانی که دمای آن (ها) به اندازه کافی بالاتر از دمای استخر باشد هستند. هنگامی که دمای کلکتور مشابه دمای استخر باشد، آب تصفیه شده به سادگی از کلکتور(ها) عبور کرده و به استخر بازگردانده می شود.

کلکتورهای خورشیدی استخر از مواد مختلفی ساخته می شوند. نوع مورد نیاز شما بستگی به آب و هوای محیط زندگی شما و نحوه استفاده از کلکتور دارد. اگر فقط زمانی از استخر خود استفاده می کنید که درجه حرارت بالای صفر است، احتمالا فقط به یک سیستم کلکتور بدون لعاب نیاز دارید. کلکتورهای بدون لعاب پوشش شیشه ای ندارند.

کلکتورها معمولا از لاستیک بادوام یا پلاستیک ساخته می شوند که برای افزایش عمر پنل ها به مهار کننده UV مجهزند. کلکتورهای بدون لعاب به دلیل قطعات ارزان قیمت و طراحی ساده معمولا قیمت کمتری نسبت به کلکتورهای لعاب دار دارند.

سیستم های بدون لعاب اگر به گونه ای طراحی شده باشند که در صورت عدم استفاده مجددا به استخر تخلیه شوند را حتی می توان برای استخرهای سرپوشیده در آب و هوای سرد نیز مورد استفاده قرار دارد. اگر نیاز به خاموش کردن سیستم در هوای سرد داشته باشید، کلکتورهای بدون لعاب می توانند مقرون به صرفه تر از نصب یک سیستم کلکتور لعاب دار گران قیمت باشند.

سیستم‌ های کلکتور لعاب دار معمولا از لوله‌ های مسی روی یک پنل آلومینیومی با پوشش شیشه سکوریت تشکیل شده‌اند که هزینه آن ها را افزایش می‌دهد. در هوای سردتر، سیستم‌های کلکتور لعاب دار – با مبدل‌های حرارتی و سیالات انتقال حرارت – گرمای خورشید را به طور موثرتری نسبت به سیستم‌های بدون لعاب جذب می‌کنند. بنابراین، می توان از آن ها در تمام طول سال در بسیاری از اقلیم ها استفاده کرد.

هر دو سیستم کلکتور لعاب دار و بدون لعاب باید دارای محافظ در برابر یخ زدگی هنگام استفاده در شرایط سرد باشند.

انواع گرمکن خورشیدی استخر

1. پروپیلن

این گرمکن ها مقرون به صرفه ترین نوع هستند. گاهی اوقات به آن گرمایش خورشیدی بدون لعاب می گویند، از یک تشک پارچه ای تشکیل شده است که سیم پیچ هایی از آن عبور می کند.

در آب و هوای گرم و آفتابی این نوع گرمکن انتخاب خوبی است، اما در گرم کردن استخرها در آب و هوای معتدل زیاد موثر نیست.

2. پنل های خورشیدی بدون لعاب

پنل های خورشیدی بدون لعاب ساده تر و ارزان تر از پنل های خورشیدی لعاب دار هستند. این پنل ها از پلاستیک یا لاستیک مقاوم و مهار کننده های UV برای افزایش عمر آن ها ساخته شده اند. پنل های بدون لعاب روکش شیشه ای خارجی ندارند.

پنل‌های خورشیدی بدون لعاب در ماه‌های گرم مانند پنل‌ های خورشیدی لعاب دار عمل می‌کنند، اما پوشش شیشه‌ای به پنل‌های خورشیدی لعاب‌دار این امکان را می‌دهد تا در ماه‌ های سرد عملکرد بهتری داشته باشند.

3. پنل های خورشیدی لعاب دار

وقتی به پنل‌های خورشیدی فکر می‌کنید، معمولا تصور شما یک سیستم لعاب دار ساخته شده از شیشه است. این سیستم برای مناطقی که به گرمای بیشتری نیاز است یا جایی که روزهای طولانی و آفتابی برای گرمایش خورشیدی وجود ندارد، بهتر است.

گرمکن های خورشیدی لعاب دار از لوله های مسی متصل به صفحه آلومینیومی ساخته شده و با شیشه های تقویت شده پوشانده شده اند. این طراحی در جذب گرمای خورشید در مناطقی با آب و هوای سرد کارآمدتر از سیستم‌ های بدون لعاب است. گرمکن خورشیدی لعاب دار در تمام طول سال قابل استفاده است.

4. کلکتورهای خورشیدی دما بالا

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آفتاب زیادی وجود ندارد، همچنان می توانید از گرمایش خورشیدی استخر استفاده کنید. با این حال، احتمالا به سیستمی به نام کلکتور دما بالا نیاز خواهید داشت که از آینه برای افزایش میزان نور خورشیدی که آب را گرم می کند، استفاده می کند.

این کلکتورها به گونه ای طراحی شده اند که گرمای آب را به میزان قابل توجهی افزایش دهند که یک مزیت بزرگ در مناطق سرد یا مکان هایی است که نور خورشید زیاد نیست.

مزایای گرمکن خورشیدی استخر

  • تعمیر و نگهداری آسان: سیستم گرمایش استخر خورشیدی تنها از چند قسمت تشکیل شده است. بنابراین، تا چندین سال نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کم دارد و یا اصلا نیاز ندارد.
  • گرمایش کافی: اگر در مکانی زندگی می کنید که نور خورشید زیاد است، گرمکن های خورشیدی استخر مشکلی برای افزایش دمای استخر شما ندارند.  هنگامی که گرمکن را با یک پوشش استخر خورشیدی جفت کنید می توانید در هر زمان حمام آب گرم بگیرید.
  • استفاده از شیرهای سوئیچینگ اتوماتیک: با کمی هزینه بیشتر، می توانید یک شیر انحرافی خودکار تهیه کنید که به طور اتومات دمای استخر را حس کرده و آب را به سمت پنل های خورشیدی هدایت می کند. این بدان معنی است که سیستم می تواند اتوماتیک شود تا استخر شما را در یک محدوده دمایی مشخص نگه دارد.

معایب گرمکن خورشیدی استخر

  • زمان بر: گرمکن های خورشیدی استخر زمان زیادی می برد تا استخر را گرم کنند. با این حال، زمان دقیق آن تا حد بسیار بالایی به اندازه استخر و دمای بیرون بستگی دارد. اگر به دنبال گزینه های گرمایش سریع هستید، احتمالا این گرمکن ها برای شما مناسب نیستند. ممکن است یک روز کامل طول بکشد تا گرمکن های خورشیدی استخر شما را 5 تا 7 درجه گرم کنند، حتی تحت تابش ثابت آفتاب.
  • نیاز به آفتاب: نکته مهم گرمکن های خورشیدی استخر این است که آن ها برای کار به روزهای آفتابی نیاز دارند. اما دمای هوا در این روزها به حدی است که ممکن است نیازی به استخر با آب گرم نداشته باشید. آب گرم در روزهایی که آفتاب نمی تابد و بیرون سرد است، نیاز می شود. با این حال، بدون تابش ثابت خورشید، گرمکن های خورشیدی استخر نمی توانند انرژی حرارتی را به آب استخر شما منتقل کنند.
  • پمپ خورشیدی: آب استخر بدون پمپ خورشیدی به صورت رایگان گرم نمی شود. برای پمپاژ آب به پنل های خورشیدی به برق نیاز دارند که این می تواند به مبلغ قبض برق شما اضافه کند. اما این افزایش هزینه بسیار کم است، به خصوص در مقایسه با سایر گزینه های گرمکن استخر.
جدیدترین مقالات
مدیریت
0 دیدگاه
مقالات مرتبط

انواع بویلر ها و کاربرد انها

انواع مختلفی از دیگهای بخار برای کاربردهای مختلف گرمایشی و صنعتی استفاده می ش...
مدیریت
0 دیدگاه

روش های تبدیل  انرژی خورشیدی به انرژی...

     سلولهای فتوولتایک:  سلولهای فتوولتایک ، که به عنوان ...
مدیریت
0 دیدگاه
مکانیک سیالات

کاربردهای اصلی مکانیک سیالات

مکانیک سیالات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. در اینجا برخی از ر...
مدیریت
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *